COCKER SPANIEL
Spaniel mierzy średnio 38-43 cm, waży 11-16 kg. Ciało tych psów jest mocno zbudowane, krzepkie i silne, tułów opada lekko ku ogonowi. Spaniel ma kształtną mordkę i piękne, wielkie oczy. Uszy zwisające, osadzone po bokach głowy okryte są długim, jedwabistym włosem. To wszystko sprawia, że pies tej rasy przez całe życie wygląda jak wesoły szczeniaczek.
Sierść spaniela jest długa, powłóczysta, prosta i gładka; najkrótsza na głowie, nieco dłuższa na grzbiecie i tułowiu, na łapach bardzo gęsta. Według wzorca rasy nie może być falowana, kręcona ani sztywna. Sierść trzeba regularnie pielęgnować: pies wymaga kąpieli, szczotkowania oraz okresowego trymowania.
Cocker spaniel jest niezwykle żywym, energicznym i przyjacielskim psem o usposobieniu wiecznie młodego psiaka. Spaniele cechuje bardzo silne przywiązanie do właściciela i rodziny. Piesek jest z natury łagodny i uległy, czasami nawet ciapowaty, a nawet nieco infantylny. Wiele osób, zwłaszcza posiadających dzieci, postrzega jednak te cechy jako główne zalety tej rasy.